Aktualności

Zobacz królestwo ryb w Galerii Jurajskiej

Jeszcze więcej ryb, jeszcze więcej akwarystycznych atrakcji w Galerii Jurajskiej! W naszym centrum handlowym możecie już podziwiać królestwo stworzeń słodko- i słonowodnych. To gratka dla wszystkich, których fascynuje podwodne życie.

W Galerii Jurajskiej powstała właśnie największa strefa akwarystyczna w mieście, prawdziwe królestwo ryb! Do postawionego we wrześniu ubiegłego roku gigantycznego morskiego akwarium dołączyły właśnie dwa równie gigantyczne akwaria słodkowodne.

Nowe zbiorniki mieszczące łącznie aż 4160 litrów wody zamieszkuje w sumie ponad 1100 ryb, reprezentujących aż 28 słodkowodne gatunki, a także 540 roślin z 24 gatunków znanych z rzek i jezior!

Wśród mieszkańców nowych zbiorników są m.in. ryby pochodzące z dorzeczy Amazonii,  jezior i rzek Indii, Brazylii, Kolumbii, Wenezueli, Meksyku, Azji Południowo-Wschodniej, Australii, Filipin.  W akwenie nie zabrakło także słodkowodnych ślimaków, krewetek i raków, pochodzących m.in. z Azji, Ameryki Środkowej i Afryki Zachodniej.

Ciekawość budzą także podwodne rośliny, w tym m.in. gałęzatki, zwartka Wendta, nadwódka dębolistna, pochodząca z Azji Pelia, mech taiwan moss czy żyjąca na Kamczatce blyxa japonica.

Słodkowodny zbiornik z nowymi mieszkańcami stanął tuż obok zbiornika słonowodnego, w którym od kilku miesięcy mieszka 400 morskich stworzeń m.in. ryby, koralowce, rozgwiazdy i krewetki, z tak dalekich regionów jak m.in. Meksyk, Japonia, Nowa Kaledonia, Australia, Hawaje czy Karaiby.

To największa tego typu atrakcja w Częstochowie, która bawi i jednocześnie edukuje. Odwiedzając galerię, możecie nie tylko poznać życie słono- i słodkowodnych stworzeń, możecie podejrzeć także ich zwyczaje, rozwój (ryby wciąż są bardzo małe!), a także dowiedzieć się czegoś więcej o ich pochodzeniu. Pomaga w tym specjalny interaktywny przewodnik, jaki znajdziecie w naszej strefie akwarystycznej.

Królestwo ryb znajduje się na 2. poziomie galerii, wstęp do niego jest bezpłatny w godzinach działania galerii.  Akwaria są ekspozycją stałą Galerii Jurajskiej.